MIKULÁŠSKO-VIANOČNÁ SHOW

Vianoce sú typickým sviatkom tradícií, ale aj obdobím, keď sa chceme zabaviť. Mikulášsko-Vianočná show na Strednej odbornej škole v Humennom 17. decembra práve zapísala do svojej kroniky už 8.ročník tejto akcie. A čím bol tento ročník iný - výnimočný? Aj tým, že sa realizoval v rámci národného projektu Iuventy KomPrax – kompetencie pre prax a zúčastnili sa ho súťažné družstvá žiakov troch základných škôl ZŠ Topoľovka, ZŠ Kudlovská a Pugačevova v Humennom, ktorí si prišli vyskúšať svoju zručnosť v tradičných remeslách cukrár – hostinský – stolár – kaderník.
Potešilo nás, že pozvanie na Mikulášsko-Vianočnú show prijali aj vzácni hostia Ing. Michal Druga – poslanec PSK, Ing. Ondrej Mudrý – prednosta Okresného úradu v Humennom, PhDr. Darina Barančíková – regionálna odborná riešiteľka Iuventy a Boris Kašubjak – bývalý absolvent školy v odbore kaderník.

Žiaci našej školy prezentovali získané zručnosti a kreativitu pri tvorbe účesov a líčení v súťažnej disciplíne Retro nevesta. Žiačky odboru cukrár predviedli svoje umenie v zdobení torty“ Sladké Vianoce“ a v modelovaní ozdôb z marcipánu v dvoch kategóriách – kvety a postavičky. Symboliku Vianoc nádherne prezentovali žiaci 1. ročníka operátori drevárskej a nábytkárskej výroby pomocou programu Cadkey, v ktorom kreslia strojnícke súčiastky a neskôr aj výkresy nábytku. Zároveň žiaci odboru stolár inštalovali výstavu – Podoby vianočného stromčeka, kde zaujalo 50 exemplárov rôznych verzií stromčekov – z dreva vyrezávané, skladané, z prútia, z papiera, háčkované, z potravín, pletené aj z odpadového papiera... Žiaci drevárskych odborov preukázali svoju šikovnosť pri lepení drevenej misy a skladaní dreveného stromčeka. Žiaci 2. a 3.ročníka odboru hostinský dekorovali vianočné vence ako symbol adventného obdobia a svoju zručnosť predviedli pri príprave palacinkových chuťoviek. Súťažiacim spríjemňoval dopoludnie kultúrny program, v ktorom spevom, tancom, scénkami vystúpili žiaci SOŠ.
Príjemným spestrením bola tvorivá dielňa „Vianočné ozdoby netradične“ v rámci ktorej žiaci odboru hostinský vyrábali vianočné hviezdy z papiera, anjelov z drôtu, zdobili polystyrénové gule rôznymi technikami – maľovanie farbami, papierové modelovanie a najviac prítomných oslovil patchwork.

Na 1. mieste v jednotlivých súťažných disciplínach sa umiestnili: Retro nevesta – Katarína Repková (vlasová kozmetika I.L) a Viktória Sklenčárová (kozmetička-vizážistka II.D); Sladké Vianoce – Dominika Kohútová (cukrár III.A), Modelovanie ozdôb – kategória kvety Dominika Kohútová (cukrár III.A), kategória postavičky Zuzana Kunášová (cukrár III.A); operátori drevárskej a nábytkárskej výroby z I.C Peter Homza v disciplíne Lepenie drevených misiek a Marek Ferenc v disciplíne Skladanie dreveného stromčeka; Adventný veniec – Michal Karchňak (hostinský III.B) a Palacinkové chuťovky – Jozef Demský (hostinský III.B). Najviac bodov v súťaži zručnosti tradičných remesiel získalo družstvo zo ZŠ Kudlovská.

Ako uviedli organizátorky projektu Monika Červenáková, Adriana Hudáková a Petra Macková, žiačky II.B „Projektom Mikulášsko-Vianočná show chceme ukázať, že remeslá a odborné vzdelávanie majú na Slovensku svoje miesto, pretože vždy budeme potrebovať šikovných a zručných stolárov, autoopravárov, cukrárov, hostinských, kaderníkov a kozmetičky. Veríme, že táto akcia ukáže, čo dokážeme a že pod vedením našich majstrov a učiteľov z nás vyrastajú odborníci svojho remesla.“
8. ročník Mikulášsko-Vianočnej show na Strednej odbornej škole sa skončil a veľké ĎAKUJEME patrí všetkým, bez pomoci ktorých by sa tento projekt nedotiahol do konca a všetkým, ktorí do tohto projektu odovzdali svoje veľké srdce.