„Choď s časom, ale občas sa vráť!“. Túto myšlienku sme si požičali od Prof. Dr. Karola Martona, Dr.Sc jedného z autorov expozície Sieň elektrických výbojov v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Jedinečnú možnosť zoznámiť sa s elektrostatikou a technikou vysokých napätí prostredníctvom dynamických ukážok a pokusov, v niektorých prípadoch aj s interaktívnym prístupom, mali aj žiaci IV. C a III.DS triedy študijných odborov kozmetička-vizážistka, sociálno-výchovný pracovník a operátor drevárskej a nábytkárskej výroby 20. decembra 2016.
Mali sme možnosť pozrieť si 2 expozície. Najprv sme sa ocitli v Sieni elektrických výbojov, kde sme si najskôr pozreli krátky film, ktorého témou bol Nikola Tesla, vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov, a potom sme mohli vidieť a na vlastnej koži si vyskúšať predvádzanie vysokonapäťových efektov, vstupy do Faradayovej klietky, Teslove transformátory a frekvenčné zosilňovače, plazmovú guľu.
V druhej expozícií - Vedecko-technické centrum, sme sa na viac ako 100 interaktívnych exponátoch, zábavno-náučnou formou oboznámili so základmi vedy a techniky, akustickými javmi a vyskúšali si zaujímavé optické klamy a ilúzie v 2D a 3D prevedení.
Obidve expozície boli zaujímavé, ale všetci sme sa zhodli, že PRÍM hrala Sieň elektrických výbojov, pretože nie každý deň môže našim telom pretekať prúd 50 kHz alebo 10 000 Voltov, nemáme každý deň možnosť vidieť rozsvietiť žiarivku, ktorú držíme v ruke a pod.
Mgr. Darina Šamudovská
Ing. Drahomíra Fedorcová